Współpraca: Lekarz Dentysta i Terapeuta Manualny

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Współpracujesz z lekarzami dentystami? 🧑‍⚕

Jeżeli tak, to pewnie wiesz, że większość czynności jakie wykonuje lekarz w gabinecie stomatologicznym wymaga od pacjenta prawidłowego zakresu pracy stawu skroniowo-żuchwowego.

Jeżeli nie współpracujesz, to tym bardziej zapraszam do artykułu, dowiesz się kilku przydatnych rzeczy 📲

Otwieranie jamy ustnej, wymagane jest w gabinecie stomatologicznym praktycznie do każdej czynności. Bywa, że jest to zmora pacjenta jak i lekarza.

Ze strony pacjenta jest to oczywiście często zgłaszany dyskomfort, ból, uczucie szczękościsku, czasami nawet ból promieniujący do karku czy potylicy.

Ze strony lekarza stomatologa jest to przede wszystkim fakt znacznego utrudnienia związanego z skuteczną ale i ergonomiczną diagnostyką i leczeniem jamy ustnej. Czasami lekarz nie jest w stanie wykonać leczenia z powodu utrudnionego dostępu do głębiej leżących rejonów jamy ustnej.

🔘
Współpraca: Lekarz Stomatolog -> Terapeuta Manualny

Zdecydowanie ta relacja przeżywa swoją miłość od pierwszego spojrzenia 😉 Dlaczego? Już tłumaczę.

Staw skroniowo-żuchwowy z racji na swoje położenie (natychmiast wygoogluj jeśli nie wiesz gdzie on jest!) ma kluczowe znaczenie dla ruchów żuchwy, w tym dla jej otwierania.
Terapeuci manualni specjalizujący się w pracy z rejonem twarzy, głowy i kręgosłupa szyjnego pracują m.in.: nad poprawą kondycji i funkcjonalności stawu skroniowo-żuchwowego, co przyczynia się do poprawy ruchomości (np. szerszego otwierania jamy ustnej).
To z kolei jest rozwiązaniem wielu problemów występujących z gabinecie stomatologicznym.
Dlatego właśnie lekarze stomatolodzy tak często korzystają (i będą korzystać!) ze wsparcia masażystów i fizjoterapeutów.

🔘
A kiedy terapeuta manualny kieruje pacjenta do gabinetu stomatologicznego?

Dobre pytanie❗ Już odpowiadam…

Jeżeli pracujesz z wadami postawy i znasz zasady tensegracji to na pewno wiesz już, że zaburzenie pracy np. powięzi w jednym rejonie, może wpływać na jej nieprawidłowy stan w innym, nawet odległym miejscu ciała.
Wyobraź więc sobie pacjenta z wadą zgryzu i asymetrycznie ustawioną żuchwą. Pacjent w tym stanie często cierpi na dolegliwości związane z skoliotycznie ustawionym kręgosłupem, barkami w protrakcji, zamkniętą klatką piersiową i bolesnym karkiem. Czy brzmi znajomo?
A co jeżeli powiem Ci, że większość stwierdzonych wad zgryzu kompensuje z biegiem lat na całe ciało❓
Tutaj właśnie tkwi sens współpracy na linii Fizjoterapeuta/Terapeuta Manualny – Lekarz Stomatolog.
Leczenie wad zgryzu jest tematem obejmującym o wiele więcej specjalizacji, ale właśnie ta wydaje się być kluczowa!
Pamiętajcie, nie da się wyleczyć wady zgryzu fizjoterapią, masażem czy innymi technikami manualnymi i ruchowymi❗
Jeżeli pacjent ma stwierdzoną wadę zgryzu, to musimy i powinniśmy skorzystać ze współpracy z lekarzem stomatologiem specjalizującym się w ortodoncji.
To ważne dla całego ciała nie tylko dla ładnego uśmiechu.

🔘
Jak budować współpracę na linii Terapeuta Manualny – Lekarz Stomatolog?

Jeżeli potrafisz planować leczenie pacjenta z asymetrycznie ustawioną żuchwą, szczękościskiem lub zwiększonym napięciem tkanek układu stomatognatycznego to możesz śmiało organizować spotkanie na żywo lub telefoniczne z Gabinetami Stomatologicznymi z Twojej okolicy.
W rozmowie zaznacz, że wykonujesz terapię poprawiającą ruchomość w stawach s-ż oraz zmniejszające ból i dyskomfort.
Może to pomóc w Gabinecie Stomatologicznym w terapii wielu trudnych przypadków!

Jeżeli jeszcze nie znasz technik diagnostyki i terapii pacjentów z TMD (Temporomandibular disorders = zaburzenia skroniowo-żuchwowe) to znajdź szkolenie dla siebie obejmujące diagnostykę i terapię stawów skroniowo-żuchwowych.
Dopiero po tym zabieraj się za rozmowę z Lekarzami.

Współpraca w leczeniu stawów skroniowo-żuchwowych to zdecydownie jeden z najszybciej rozwijających się trendów medycznych.
Związane jest to z faktem nowych schorzeń cywilizacyjnych związanych ze zmieniającym się pożywieniem i stylem życia.
Ilość stwierdzonych wad zgryzu drastycznie wzrasta, a leczenie ortodontyczne staje się coraz bardziej dostępne i skuteczne.
W tym procesie niezbędna jest fizjoterapia.

Nie zapominajmy również o rynku estetycznym, który otwiera się wielkimi drzwiami na terapeutów pracujących wewnątrzustnie.
Pozytywny wpływ terapii stawu skroniowo-żuchwowego na ukrwienie i hemodynamikę płynów w obrębie twarzy, a co za tym idzie jej lepszy i bardziej zdrowy wygląd już nikogo nie dziwi.

Tak więc praca z obszarem stawu skroniowo-żuchwowego niesie za sobą spore wyzwanie XXI wieku i świetnie że terapeuci manualni biorą udział w tej rewolucji.

Pozdrawiam
Jakub Czaja

____________

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam na Webinary, które poszerzają temat rehabilitacji stomatologicznej.

Zapraszam na kurs stacjonarny Diagnostyka i terapia stawu skroniowo-żuchwowego.

Sprawdź czy szkolę w Twoim mieście. 🔍 🏢

Podobne wpisy

Dodaj komentarz