Metoda która skradła serca terapeutów manualnych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jest to jedna z najpopularniejszych metod terapeutycznych w Polsce. Mówi się, że jest to tzw. „must have” dla każdego kto swoją przyszłość wiąże z terapiami manualnymi. Czy wiecie, że Masaż Tkanek Głębokich to najpopularniejsza forma masażu w Polsce?

Masaż Tkanek Głębokich (MTG) – to metoda, która zdecydowanie wyróżnia się na tle innych. Po pierwsze jest bardzo uniwersalna. Metodą jesteś w stanie pracować praktycznie z każdym pacjentem i każdym objawem. MTG skradła Wasze serca, a wiem to z ponieważ od 2017 roku przeprowadziłem ponad 30 szkoleń z tej metody. Jeżeli chcecie lepiej poznać MTG to zapraszamy do artykułu 👇

Historia🔹
Wraz z rozwojem nauki o powięzi oraz zbadaniu zbawiennej roli dotyku na ciało ludzkie coraz więcej wiemy też o metodach pracy z ciałem. Pionierem MTG jest amerykański Rolfer Art Riggs. Metoda Masażu Tkanek Głębokich rozwijała się latami, aż osiągnęła swój szczyt przypadający na lata obecne. Metoda MTG opiera swoje założenia na innych wybitnych metodach pracy z ciałem. Czerpie w wielu aspektach z m.in: Rolfingu®, Integracji Strukturalnej® czy Osteopatii. Metodę MTG wyróżnia przede wszystkim zaawansowany system diagnostyczny oraz szybkie i długotrwałe efekty terapii. Ale czym szczegółowo jest MTG?

Metoda w Polsce🔹
W Polsce MTG ma wielu zwolenników. Szacuje się, że jest to jedna z najpopularniejszych metod pracy terapeutów w polskich gabinetach fizjoterapii i masażu. Jest najczęściej wybieranym kursem wśród osób rozpoczynających specjalizację w tzw. metodach terapii manualnej tkanek miękkich.

Założenia🔹
MTG w swoich założeniach dąży do odnalezienie utrzymujących się restrykcji i nieprawidłowych napięć w obrębie układu mięśniowo-powięziowo-więzadłowego, a następnie do manualnego rozluźnienia i przywrócenia tkankom miękkim tego układu ich fizjologicznej długości, sprężystości, przesuwalności oraz elastyczności.

Diagnostyka w MTG🔹
W MTG sesje rozpoczynamy od diagnostyki. Charakterystycznym elementem metody jest ocena wizualna, którą terapeuci MTG opanowują do perfekcji. Na kursie MTG korzystamy z profesjonalnej siatki posturalnej. Liczy się każdy aspekt ustawienia ciała pacjenta. Mówi się, że terapeuta pracujący Masażem Tkanek Głębokich rozpoczyna diagnostykę patrząc przez okno i obserwując chód swojego pacjenta. Uczymy również testów nerwowo-mięśniowych, funkcjonalnych i naczyniowych dotyczących całego ciała. Dlatego nauka MTG obejmuje wiele dni. Diagnostyka obejmuje więc ocenę wizualną, palpacyjną, testy funkcjonalne, testy „red flags” oraz badanie screeningowe całego ciała.

Bodyreading🔹

Jest to wieloaspektowa analiza wizualna ciała. Dzięki odczytaniu wzorców z ciała – terapeuta lepiej rozumie jak funkcjonuje człowiek w relacji z grawitacją. Dzięki temu terapeuta jest w stanie w optymalny sposób planować sesję. Moim zdaniem ocena wizualna na najwyższym poziomie charakteryzuje najlepszych terapeutów. Oceny wizualnej można się nauczyć. Zwrócenie uwagi na poszczególne rejony ciała pacjenta to dane które możemy zebrać z Bodyreadingu. Następnie przy znajomości anatomii w tym przebiegu taśm mięśniowo-powięziowych dokonujemy analizy i wniosków – m.in. tego które taśmy ulegają „skróceniu” lub „wydłużeniu”. Dodatkowo analizujemy dane z wywiadu oraz styl życia pacjenta. Wszystkie te informacje mają dać nam odpowiedź, na to które rejony ciała pacjenta należy opracowywać i w jakim celu to robimy. Rozwiązujemy również odwieczną zagadkę terapeutów – którą densyfikację uznać za „dobrą kompensację”, a którą nie. Podczas kursu MTG uczę idei pracy z ciałem opartej na analizie ciała „Bodyreading”. Staram się w maksymalny sposób przedstawić koncepcję Bodyreadingu. Poświęcamy na to osobny rozdział pierwszego dnia kursu. Uczestnicy kursu z z powodzeniem wykorzystują ocenę wizualną w pracy z pacjentem w prywatnych gabinetach lub placówkach NFZ.

Techniki manualne🔹
Zbiór różnych technik manualnych, które nauczamy na III-modułowym kursie MTG dostosowujemy indywidualnie do potrzeb pacjenta. Umożliwia to uzyskanie rozluźnienia tkanek i powrót do fizjologicznej równowagi. Droga do równowagi nie jest jednakowa dla wszystkich. Decydują o tym przede wszystkim czynniki środowiskowe i styl życia jakim cechuje się pacjent. Dlatego właśnie w MTG nie ma utartych schematów, a terapeuta poddaje wnikliwej diagnozie każdego pacjenta z osobna. To prawdziwie holistyczna metoda.

Efekty🔹
Po terapii Masażem Tkanek Głębokich u pacjentów można zauważyć:
– przede wszystkim poprawę sylwetki,
– korektę wad postawy,
– zredukowanie przewlekłego bólu,
– zmniejszenie dyskomfortu i sztywności w ciele,
– zwiększenie jakości i zakresu ruchu,
– bezsprzecznie poprawę świadomości ciała,
– obniżenie stresu i przewlekłego napięcia,
– MTG pomaga w rehabilitacji pourazowej i pooperacyjnej,
– w rezultacie zmniejsza również uczucie zmęczenia,
– jako uzupełnienie leczenia psychosomatycznego (*zaawansowana metoda)

Czy efekty terapii są stałe?🔹
Częstotliwość sesji może być różna i zależy od indywidualnych ustaleń terapeuty i pacjenta.
Sesje Masażu Tkanek Głębokich pozwalają wyznaczyć nowy kierunek i jakość ruchu. Dlatego w zależności od pacjenta oraz ilości sesji – efekt zostaje odpowiednio długo utrzymany w ciele. Dzięki temu pacjent nie tylko utrzymuje, ale może też rozwijać efekt terapii.

Autor:
Jakub Czaja
Instruktor Masażu Tkanek Głębokich
____________

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeżeli nie jesteś pewny/a czy kurs MTG jest dla Ciebie to sprawdź webinar za dychę „Wprowadzenie do metody Masażu Tkanek Głębokich”. Webinar na pewno odpowie na wszystkie Twoje pytania 😉

Zapraszam na III-modułowy kurs Masaż Tkanek Głębokich. Sprawdź czy szkolę w Twoim mieście. 🔍 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz